- Átfogó monitorozási és értékelési feladatok ellátása. A dohányfogyasztással kapcsolatos társadalmi, gazdasági és egészségi indikátorok gyűjtésének felügyelete, kutatás, szervezés, koordináció.
- A dohányzás visszaszorításával kapcsolatos több szektorra kiterjedő stratégiai tervezési és egyeztetési tevékenység megvalósítása.
- A fiatalokat érintő dohányzás megelőzési tevékenység, illetve a prevenciót szolgáló programok kidolgozása, a legjobb gyakorlatok összegyűjtése, kataszter-készítés és programajánlás az oktatási intézmények részére. Az országos elterjesztés módszertanának kidolgozása, és részvétel a megvalósításban.
- Modellprogramok megvalósítása és hatékonyságának vizsgálata.
- Nemzetközi és hazai programok megvalósítása, együttműködés a dohányzás visszaszorításában aktív különböző külföldi, országos, regionális és helyi partnerekkel, a nemzetközi tapasztalatok beépítése a hazai programalkotás során.
- Civil szervezetek munkájának nyomon követése, együttműködés, közös programalkotás.
- Adatbázis létrehozása és fenntartása a dohányzás visszaszorítására vonatkozó jogszabályokból, rendelkezésekből és az alkalmazásukra vonatkozó információkból.
- Részvétel az EVSZ Dohányzás-ellenőrzési keretegyezményével kapcsolatos előkészítő megvalósító és értékelő folyamatokban, az egyezmény magyarországi megvalósításában.
- Részvétel az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 2014/40/EU irányelvének átültetésében.
Egészségügyi Világszervezet Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (WHO FCTC) kihirdetéséről szóló 2005. évi III. törvény szerint a Dohányzás Fókuszpont feladatai:
a) több szektorra kiterjedő tervezési és egyeztetési tevékenység a 4. cikk 2. bekezdése értelmében: átfogó multiszektoriális intézkedések és összehangolt válaszok kidolgozása és támogatása;
b) átfogó stratégiai tervezési, program-tervezési feladatok (5. cikk 1. pont);
c) átfogó monitorozási és értékelési feladatok (5. cikk 1. pont) az egyes dohánypolitikák tartalmára és hatásaira vonatkozóan;
d) nemzeti kutatási programok koordinálása (20. cikk 1. pont);
e) a dohányfogyasztásra vonatkozó és azzal kapcsolatos társadalmi, gazdasági és egészségi indikátorok gyűjtésének felügyelete (20. cikk 3. bek a. pont);
f) naprakész adatbázis létrehozása és fenntartása a dohányzás visszaszorítására vonatkozó jogszabályokból, rendelkezésekből és az alkalmazásukra vonatkozó információkból (20. cikk 4. bek. a. pont);
g) nemzetközi együttműködésben való részvétel koordinációja elsősorban a fenti területeken;
h) jelentések elkészítése a Keretegyezmény alkalmazásáról a Felek Konferenciája számára (21. cikk 1. bek.);
i) kapcsolattartás a dohányzás visszaszorításában tevékenykedő szereplőkkel, beleértve a civil szervezeteket, más tárcák irányítása alá tartozó hatóságokat, intézményeket;
j) a Keretegyezmény Részes Felei Konferenciájának előkészítése körében a munkaanyagok feldolgozása, értékelése, a kormányzati tárgyalási álláspont tervezetének előkészítése.